Достапни линкови

Поради сомнителен пакет евакуирана зградата на „Кембриџ Аналитика“


Зградата на „Кембриџ Аналитика“ во Лондон.20.03 2018.

Пронајден е сомнителен пакет во близина на седиштето на компанијата „Кембриџ Аналитика“ во Лондон, поради што беа затворени околните улици и евакуирана зградата, соопшти денеска Британската полиција.

Полициските служби истакнаа дека до сега не е пријавено дека има повредени, а оти зградата е евакуирана поради претпазливост.

Канцеларијата на компанијата „Кембриџ Аналитика“ во Лондон се наоѓа во улицата „Њу Оксфорд“, една од главните шопинг улици во Велика Британија.

Консултанската фирма „Кембриџ Аналитика“ е под истрага во Велика Британија за користење на лични податоци на корисници на Фејсбук за да направи профили на американските гласачи пред изборите за претседател на САД во 2016 година.

XS
SM
MD
LG