Достапни линкови

Барател на азил доби доживотен затвор за силување во Германија


Хусеин Кавари осуден за силување и убиство во Германија.

Барател на азил кој тврди дека е од Авганистан денеска е осуден од германски суд на доживотен затвор за силување и убиство на жена. Хусеин Кавари, кој без идентификација пристигнал во Германија во 2015 година, призна дека во октомври 2016 година ја нападнал 19-годишната Марија Ладенбергер во југозападниот град Фрајбург.

Обвинителот рече дека Кавари ја турнал девојката од нејзиниот велосипед, а потоа ја давел и ја силувал. Таа била оставена на брегот на реката, каде потоа се удавила. Кавари бил уапсен седум недели од потрагата.

Тој претходно добил казна затвор од 10 години за убиство во Грција, а бил ослободен во 2015 година поради пренатрупаните затвори.

Германските власти не успеале да ја потврдат возраста и нацијата на Кавари. Тој првично тврдел дека е тинејџер, но по спроведувањето на евиденција на неговите заби, било утврдено дека е на возраст меѓу 22 и 29 години.

Случајот предизвика протести во Германија против мигрантската политика на германската канцеларка Ангела Меркел.

Според германските закони, доживотна казна значи 15 години затвор без можност за условно ослободување.

XS
SM
MD
LG