Достапни линкови

СДСМ ја обвинува ВМРО-ДПМНЕ за лицемерие за Законот за јазици


Седиштето на СДСМ

Од СДСМ денеска соопштија дека ВМРО-ДПМНЕ лицемерно се однесува кон Законот за јазици кој партијата веќе го прифатила во надеж дека ќе формира влада. Од СДСМ порачуваат дека никој не е над Уставот и претседателот Ѓорѓе Иванов има должност да потпише законот.

Законот за употреба на јазиците, како што наведуваат, е во согласност со Уставот и Амандманот 5 донесени во 2001 година и ја унапредува употребата на сите јазици на немнозинските заедници.

XS
SM
MD
LG