Достапни линкови

Ѕанакопулос ги повтори грчките позиции за име за севкупна употреба


Знамиња на Грција, Македонија и Европска унија

Портпаролот на грчката влада Димитрис Ѕанакопулос во интервју за телевизијата „Блу Скај“ изјави дека се надева оти Македонија ќе продолжи да преговара со добра волја за да се најде заемно прифатлив договор за спорот за името.

Тој ги повторил позициите на Атина без да посочи што точно содржи нацрт-спогодбата која ја испрати земјата во Македонија. Според него, текстот се базира на општата позиција на грчката влада, односно сложено име за севкупна употреба за што ќе биде потребна измени во Уставот на Македонија.

XS
SM
MD
LG