Достапни линкови

На продажба најголемата медиумска групација во Турција


Логото на „Доган Холдинг“ пред седиштето на компанијата во Истанбул

Турската компанија „Доган холдинг“ денеска соопшти дека започнала преговори за продажба на најголемата медиумска групација во земјата на „Демирорен холдинг“, чиј сопственик е близок до претседателот Реџеп Таип Ердоган.

„Доган холдинг“ е сопственик на весникот Хуриет, како и на телевизијата Си-Ен-Ен Турк. Се стравува дека со продажбата ќе се зголеми контролата на власта врз медиумите.

XS
SM
MD
LG