Достапни линкови

Самоопределување со солзавец го одложи гласањето на демаркацијата


Солзавец во Косовскиот Парламент. 21.03.2018

Пратениците од Движењето Самоопрделување со фрлање солзавец во собраниската сала, попладнево повторно ја прекнаа седницата на која треба да се гласа за договорот за демаркација на косовско-црногорската граница.

Комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, изрази осуди на Твитер, наведувајќи дека за таквото однесување нема место во демократијата.

Донесувањето на граничниот договор е клучен услов за Косово да добие безвизен режим во Европската унија, но опозициската партија е против тоа, тврдејќи дека земјата погрешно ќе му предаде околу 8.000 хектари територија на својот сосед.

XS
SM
MD
LG