Достапни линкови

Убиени 26 лица во напад на џамија во Авганистан


Прославата на Норуз во Авганистан

Авганистанските власти соопштија дека во самоубиствен бомбашки напад пред џамија во Кабул загинале 26 лица, а 18 биле повредени. Нападот се случил додека се одвивала прославата на Норуз, персиската Нова година. Напаѓачот, според локалните власти, бил забележан од полицијата пред да влезе на собирот во џамијата и затоа го детонирал експлозивот пред објектот.

XS
SM
MD
LG