Достапни линкови

ЕУ ќе бара начин за подобра комуникација меѓу земјите членки


Шефицата за надворешна политика Федерика Могерини

Лидерите на ЕУ ќе барат од шефицата за надворешна политика Федерика Могерини да најде начин за подобрување на стратешката комуникација, контраразузнавањето и сајбер одбраната меѓу земјите членки по нападот со нервен гас на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во британскиот град Салсбери.

Тие се согласиле оти ЕУ мора да ја зајакне својата отпорност кон хемиски, биолошки, радиолошки и нуклеарни ризици, преку поблиска соработка меѓу земјите членки и НАТО. Во драфт заклучокот се повикува Могерини да го пријави напредокот по прашањата пред самитот во јуни.

XS
SM
MD
LG