Достапни линкови

АИ бара решавање на случаите на исчезнати лица во Пакистан


Логото на Амнести Интернешнел

Амнести Интернешнел соопшти дека повеќе од 700 извештаи за исчезнати лица во Пакистан пристигнале до ОН, а стотици биле пријавени на властите од земјата, но никој не преземал одговорност.

Според соопштението, меѓу исчезнатите има блогери, новинари, студенти, мировни активисти и други активисти за одбрана на човекови права чија работа ги промовира истите вредности како ОН и е клучна за слободно и праведно општество. Исчезнатите лица, како што наведуваат од организацијата, се соочуваат со ризик од тортура и смрт.

XS
SM
MD
LG