Достапни линкови

ОН бараат прекин на вонредната состојба во Турција


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

ОН ја повикаа Турција да ја прекине вонредната состојба во земјата воведена по неуспешниот обид за пуч во јули, 2016 година, бидејќи тоа води кон големо прекршување на човековите права. Но, Анкара го отфрли барањето кое го нарече пристрасно и неприфатливо. Според ОН, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган издал повеќе од 20 декрети кои честопати довеле до тортура на затвореници и мешање во судството.

XS
SM
MD
LG