Достапни линкови

СЈО се откажа од „Сопот“ поради недостиг на докази


Катица Јанева, СЈО

СЈО го повлече обвинението за случајот „Сопот“. Според обвинителката Катица Јанева, нема доволно докази против обвинетите за делото за кое се товарат. Во случајот „Сопот” десет лица беа осудени за тероризам поради загинувањето на двајца полски војници и еден македонски државјанин во 2003 година кога теренско возило на НАТО нагази на мина на локалниот пат Сушево – Сопот.

СЈО случајот лани го презеде од Основното јавно обвинителство и тврдеше дека клучниот сведок врз кој се базирала пресудата бил подложен на тортура.

XS
SM
MD
LG