Достапни линкови

ЕУ со осуда за нападот на порашениот руски шпион


Припадници на британските безбедносни сили околу местото каде е извршен нападот врз Скрипал и неговата ќерка

Министрите за надворешни работи на ЕУ го осудија труењето на поранешниот руски шпион во Британија и посочија дека многу сериозно ги земаат во предвид наводите на земјата дека Русија стои зад нападот.

Британија и нејзините сојузници ја обвинуваат Москва за нападот со нервен гас во Салсбери врз Сергеј Скриал и неговата ќерка Јулија кои се во критична состојба. Според соопштението на министрите, ЕУ ја поздравуваат посветеноста на Британија да работи со Организацијата за забрана на хемиското оружје во истрагата за нападот. Кремљ порача дека Британија мора да ја докаже вмешаноста на Русија во нападот или да се извини за обвинувањата.

XS
SM
MD
LG