Достапни линкови

Протест пред Владата против Законот за јазици


Протест пред Владата против Законот за јазици

Околу 200 луѓе денес се собраа пред зградата на Владата за да го искажат својот револт против новиот Закон за употреба на јазиците.

Тие му порачаа на претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, да не го потпишува указот, за, како што рекоа, да не се воведе „двојазичност во Македонија“.

Синоќа имаше протести против донесувањето на Законот и пред домовите на неколку пратеници од СДСМ, а протест со исти пораки одржаа и дел од македонските иселеници во Калгари, Канада.

XS
SM
MD
LG