Достапни линкови

Заев: Уставниот суд и Венецијанската комисија да се изјаснат за Законот за јазици


Премиерот Зоран Заев

Премиерот Зоран Заев денеска повторно порача дека Законот за употреба на јазиците нема ништо да се промени во Македонија и нема да ја наруши нејзината заедничка иднина. Тој апелираше Уставниот суд и Венецијанската комисија да се изјаснат по него.

Одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не го потпише законот, како што наведе Заев, е „флагрантно кршење на Уставот, но и кукавичлук“. Според него, законот не бил изгласан скришно и заткулисно, туку девет месеци била отворена дебата.

XS
SM
MD
LG