Достапни линкови

Нови санкции од САД за 19 руски поединци


Архивска фотографија- Секретарот за финансии на САД Стивен Мнучин

Одделот за финансии на Соединетите Американски Држави објави нови санкции за 19 руски поединци поврзани со, како што соопштија американските власти, руското вмешување во претседателските избори во САД и сајбер нападите во земјата.

Мерките објавени денеска опфаќаат и лица кои минатиот месец ги посочи специјалниот обвинител Роберт Мулер меѓу кои и бизнисменот поврзан со Кремљ Јевгениј Пригожин и компанијата која наводно ја финансирал, а која се смета за неформална руска фабрика за „интернет тролови“. Меѓу личностите за кои се објавени нови санкции има и припадници на руските разузнавачки и безбедносни служби.

Секретарот за финансии Стивен Мнучин рече дека овие санкции се дел од зголемените напори да се одговори на нападите од Русија.

XS
SM
MD
LG