Достапни линкови

Коцијанчич: Законот за јазиците да биде испратен до Венецијанската комисија


Портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчич

Европската комисија очекува Законот за употреба на јазиците да биде испратен до Венецијанската комисија како што е најавено во планот 3-6-9. Ова за МИА го изјави портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчич, според која, имплементацијата на законот треба да биде во согласност со европските стандарди. Таа посочи и дека Европската комисија сега очекува Собранието да се фокусира на реформите и напредокот во ЕУ агендата.

XS
SM
MD
LG