Достапни линкови

Османи тврди дека не е прекршена процедурата за Законот за јазици


Вицепремиерот Бујар Османи

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска изјави дека во ниту еден дел не е прекршена процедурата при носењето на Законот за употреба на јазиците. Според него, согласно Уставот, амандмани не може да се поднесуваат на еднаш изгласан закон и претседателот Ѓорге Иванов е должен да го потпише указот.

Тој порача и дека Македонија завршила едно важно поглавје од својата историја и денес повеќе од кога било е унифицирана и заедничка во своите предизвици за чекорење кон ЕУ и кон НАТО.

XS
SM
MD
LG