Достапни линкови

Британија го истражува имотот на богатите Руси во земјата


Британскиот секретар за надворешни работи Борис Џонсон

Британскиот секретар за надворешни работи Борис Џонсон изјави дека властите ги истражуваат богатите руски државјани кои имаат имот во неговата земја и сугерираше дека оние кои го своето богатство благодарение на врските со рускиот претседател Владимир Путин може да бидат изведени пред лицето на правдата.

Британските власти вчера соопштија дека ќе протераат 23 руски дипломати од Британија поради нападот врз поранешниот шпион со нервен гас кој потекнува од Студената војна. Џонсон ги бранеше мерките во услови кога британските власти се соочуваат со притисок од законодавците и медиумите да покажат дека може да и се спротистават на Русија, која негира дека има поврзаност со нападот.

XS
SM
MD
LG