Достапни линкови

Косовската влада нема доволно гласови за демаркацијата


Косовскиот парламент.

Косовскиот вицепремиер, Енвер Хоџај, од собраниската говорница, призна дека владата го нема потребното мнозинство за ратификација на договорот за демаркација на границата со Црна Гора и додаде дека „ќе ја замоли Српска листа да гласа за договорот“.

Посочи дека Договорот треба да се изгласа во парламентот и оцени дека договорот е технички, но оти се претворил во една голема политичка кауза.

„Српска листа“ доцна синоќа потврди дека не го менува веќе кажаниот став, а тоа значи дека нејзините десет пратеници во косовскиот парламент нема да го гласаат договорот за демаркација на границата со Црна Гора.

XS
SM
MD
LG