Достапни линкови

Парламентот на раб на инцидент


Претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза од 15 минути, откако ја започна расправата за Законот за употреба на јазиците, бидејќи пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бараа процедурално да се изјаснат и оневозможија седницата да продолжи. Тие ја окупираа говорницата и на Џафери не му дозволуваа да зборува.

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски му го исклучи и микрофонот на Џафери, по што тој даде пауза. Џафери на излегувањето од собраниската сала имаше и кус вербален дуел со Груевски.

XS
SM
MD
LG