Достапни линкови

Протести против Законот за јазици пред Собранието


Пред почетокот на седницата на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, граѓани протестираат пред Собранието против негово донесување. Улицата пред Собранието е затворена за сообраќај и има полициско обезбедување.

Продолжението на 32. собраниска седница на која е третото читање на законот беше закажана за 13 часот, но се уште не е започната. За законот има над 35.000 амандмани поднесени од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

XS
SM
MD
LG