Достапни линкови

Ердоган очекува турската армија вечерва да го освои Африн


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека турската армија и нејзините сојузници до вечерва ќе преземат целосна контрола врз градот Африн во северозападна Сирија.

Во обраќање пред членовите на локалната администрација во Анкара тој порача дека е воспоставен специјален коридор за евакуција на цивилите од градот. Турската армија вчера соопшти дека заедно со сојузниците целосно го опколиле Африн.

XS
SM
MD
LG