Достапни линкови

САД со поддршка на Британија за случајот на труење на екс-шпионот


Претседателот на САД Доналд Трамп

Претседателот Доналд Трамп, во телефонски разговор со премиерот Тереза Мај, за нападот на поранешниот руски шпион Скрипил и неговата ќерка во англискиот град Солсбери рече дека Соединетите Американски Држави се "докрај на сите патишта " со Британија во врска со случајот на труење на поранешниот руски шпион.

"Претседателот Трамп изјави дека руската влада мора да даде недвосмислени одговори за тоа како овој нервен агент почнал да се користи", рече портпаролот на Меј.

Претходно Трамп изјави дека Вашингтон ќе ја осудат Русија или оној кој стои зад нападот со нервен гас на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал кога земјата ќе ги има фактите.

XS
SM
MD
LG