Достапни линкови

Лавров: Нема пауза за сириските бунтовници во Гута


Министерот за надворешни работи на Русија

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров, предупреди дека сириските бунтовници под опсада во енклавата во источна Гота нема да добијат олеснување, велејќи дека 30-дневниот прекин на огнот одобрен од Обединетите нации не ги вклучува "терористите". "Советот за безбедност на ОН не им вети на терористите пауза ", рече Лавров откако САД рекоа дека се подготвени да дејствува во Сирија за да се стави крај на "нечовечното страдање" ако Русија, Иран и Сирија продолжат да го игнорираат примирјето одобрено пред две недели.

XS
SM
MD
LG