Достапни линкови

Ирански академик осуден на затвор


Садег Зибакалам, професор по политички науки на Универзитетот во Техеран.

Про-реформистички ирански политички аналитичар вели дека е осуден на 18 месеци затвор откако беше осуден за "ширење пропаганда" против иранскиот естаблишмент. Во кратко видео објавено на интернет, Садег Зибакалам, професор по политички науки на Универзитетот во Техеран, рече дека планира да поднесе жалба на казната.

Зибакалам наведува дека, покрај затворскиот мандат, добил и двегодишна забрана за сите политички и социјални медиумски активности, како и објавување во печатените медиуми. Зибакалам е познат по своите критики за државните политики на Иран и чувствителните прашања, како што е непријателството на Техеран кон Израел и нуклеарната програма.

Новинската агенција Мизан онлајн, која е поврзана со правосудството, објави дека Зибакалам е обвинет за давање интервјуа за странските медиуми кои се сметаат за непријателски од властите и дека ја доведат во прашање исламската република. Зибакалам за медиумите изјави дека бил осуден по интервјуто за германскиот медиум "Дојче веле" во врска со неодамнешните улични протести во Иран.

XS
SM
MD
LG