Достапни линкови

Судењето за „Тендери“ започна, првообвинета Канческа Милевска


Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска објавува документи за истрагата „Тендери“ на СЈО

Судењето за предметот „Тендери“ на СЈО во кој првообвинета е поранешната министерка за култура Елизабета Канческа Милевска започна денеска во Кривичниот суд. Канческа Милеска се товари за злоупотреби со тендерот за изведување на градежните работи во Музејот на ВМРО, како дел од проектот „Скопје 2014“. Обвинети во случајот се и членови на Комисијата за јавни набавки.

Според обвинителот на СЈО, Стевчо Донев дел од вработените во Министерството за култура не работеле по правилникот и ја злоупотребиле службената положба, фаворизирајќи фирма за изградба на Музејот на ВМРО.

Адвокатот Сашо Дуковски рече дека не постои вина кај обвинетите и не увидел во обвинението дека има некаква штета.

XS
SM
MD
LG