Достапни линкови

САД и се заканија на Сирија да не изведува хемиски напади


Американската амбасадорка во Обединетите нации Ники Хејли

Американската амбасадорка во Обединетите нации Ники Хејли ја предупреди Сирија дека САД се подготвени повторно да преземат воена акција поради хемиските напади врз цивили во таа земја. Таа додаде дека од пред 15 денови кога Советот за безбедност на ОН усвои резолуција во која без одлагање се бара примирје во Сирија, стигнале три наводи за напади со хлор во текот на засилената воена кампања на сириските власти против бунтовниците.

XS
SM
MD
LG