Достапни линкови

Димитров: Македонија прави се за достоинствен компромис за името


Министерот за надворешни работи Никола Димитров

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави денеска дека ситуацијата со преговорите со Грција се менува секојдневно и од тоа зависи оптимизмот за евентуално решение за името.

Според него, Македонија прави се да се дојде до достоинствен компромис кој на таков начин ќе биде прифатен и од Грција. Тој по средбата со неговиот полски колега Јацек Чапутовиќ порача дека не се плашат да им погледнат на проблемите во очи, но не зависи се од нив.

XS
SM
MD
LG