Достапни линкови

Поплави во источен Казахстан


Поплави во Казахстан во април, минатата година

Големите врнежи од дожд и топењето на снегот предизвикаа поплави во источниот дел на Казахстан. Локални власти соопштија дека 110 градинки, 150 куќи и околу 70 згради биле оштетени од поплавите во Оксемен. Стотици жители биле евакуирани од нивните домови во Ајагоз. Нема извештаи за повредени или жртви во поплавите.

XS
SM
MD
LG