Достапни линкови

Убиен еден војник, а тројца повредени во источна Украина


Украински војници во источниот дел на земјата

Украинското министерство за одбрана соопшти дека еден војник загинал, а три биле повредени во судирите во источниот дел на земјата. Според министерството, проруските сепаратисти постојано го прекршувале примирјето со користење на минофрлачи и митралези.

Од април 2014 година, повеќе од 10 300 луѓе загинале во борбите меѓу украинските владини сили и проруските сепаратисти кои имаат контрола врз делови од источните региони Доњецк и Луганск.

XS
SM
MD
LG