Достапни линкови

Град Скопје го отстранува постаментот од споменикот на Ќосето


Скопје-Град Скопје го остранува постаментот од споменикот на Андон Лазов Ќосето, 11.03.2018

Град Скопје денеска го отстранува постаментот од поранешниот споменик на Андон Лазов Јанев - Ќосето пред Судска палата. На официјалната страница на Град Скопје на социјалната мрежа Фејсбук се објавени фотографии од отсранувањето. Споменикот беше тргнат ноќта меѓу 21 и 22 февруари, а од градот рекоа дека тој бил незаконски поставен. Отсранувањето предизвика и негодување, а дел почитувачи на ликот и делото на Ќосето тогаш се собраа пред отстатоците и положија цвеќе.

XS
SM
MD
LG