Достапни линкови

Чолаку - Романија прво да го признае Косово, па после да посредува


Беким Чолаку

Шефот на кабинетот на претседателот на Косово Хашим Тачи, Беким Чолаку, денеска рече дека Романија прво треба да ја признае независноста на Косово за да има кредибилитет да посредува во постигнувањето конечно решение во дијалогот меѓу Косово и Србија.

Тој ја поздрави иницијативата на романскиот претседател Клаус Јоханис, кој изрази подготвеност неговата земја на почетокот на 2019 година да ја преземе улогата на посредник во дијалогот Белград-Приштина.

XS
SM
MD
LG