Достапни линкови

Спречен протестот за одбележување на 8 март во Иран


Собир на жените по повод 8 март во Техеран, Иран

Неколку жени кои се собрале во Техеран со цел да го одбележат меѓународниот ден на жената биле уапсени. Активисти за права на жените соопштија дека тие ќе одржат мирен протест пред министерството за труд повикувајќи за поголеми права. Според социјални медиуми, жените кои се обиделе да протестираат биле спречени од безбедносните сили.

XS
SM
MD
LG