Достапни линкови

Марш во Кабул по повод меѓународниот ден на жената


Авганистанки на одбележување на меѓународниот ден на жената во 2016 година

Стотици жени учествуваа во маршот во авганистанскиот главен град Кабул по повод 8 март со цел да им порачаат на властите дека треба да им дадат глас, да им обезбедат образование и заштита од насилство.

Шефицата на Независната комисија за човекови права, Сима Самар им порача на жените во авганистанската армија да пријават било какви злоупотреби од нивните надредени. Таа истакна и дека никој нема право да го коментира физичкиот изглед на жените или да зборува со нив без почит.

XS
SM
MD
LG