Достапни линкови

Одложена е собраниската седница за законот за јазиците


Претседателот на Собранието Талат Џафери го одложи продолжението на 32. седница на која на дневен ред беа над 35.000 амандмани за Законот за јазиците. Почетокот на седницата се одложуваше во текот на целиот ден. Седницата, според информациите од Собранието, ќе биде дополнително закажана.

Официјални информации зошто е одложено продолжението нема. Иако во текот на целиот ден имаше комуникација помеѓу претседателот на Собранието и пратеничките групи, не е постигнат договор како да се излезе од ситуацијата што ја предизвикаа амандманите поднесени од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

XS
SM
MD
LG