Достапни линкови

Форбс: Се зголемува разликата меѓу богатите и супер богатите


Сопственикот на Амазон, Џеф Безос е на врвот на годинешната Форбсова листа на милјардери со богатство во вредност од 122 милјарди долари. По него следуваат Бил Гејтс со 90 милјарди и Ворен Бафет со 84 милјарди долари. Следни на листата се и сопственикот на најпознатите модни брендови Бернард Арнаулт и на Фејсбук, Марк Цукерберг. Меѓу десетте најбогати се и браќата Чарлс и Дејвид Коч, американски богаташи кои се познати како главни финансиери на екстремно десни и конзервативни струи во САД, кој за годинашниве ноемвриски избори во Конгресот за конзервативните кандидати издвоиле помеѓу 400 и 500 милиони долари. Годинешнава листа на Форбс покажа дека разликата помеѓу супер богатите и богатите драстично се зголемува од година во година. Има 2208 милјардери кои вкупно вредат преку девет илјади милјарди долари, односно 18 проценти повеќе од колку што вределе минатата година.

XS
SM
MD
LG