Достапни линкови

Црвен крст принуден да ја прекине помошта за источна Гута


SВолонтер на Црвен Крст во источна Гута

Меѓународниот комитет на Црвениот крст соопшти дека биле принудени да ја прекинат испораката на помош во сириската енклава источна Гута која е под контрола на бунтовниците поради влошување на безбедносната ситуација.

Портпаролот на организацијата во земјата, Инги Седки изјави дека поголемиот дел од конвојот кој сочинувал 46 камиони со помош бил испорачан во градот Доума во источна Гута, но мисијата била прекината пред остатокот од помошта да биде истоварена. Според локалните власти, 9 камиони со помош морале да ја напуштат областа откако се интензивирале нападите.

XS
SM
MD
LG