Достапни линкови

Руски екс шпион во критична здравствена состојба во Велика Британија


Сергеј Скрипал зад решетки пред судница во Москва. 2006 година

Агенциите од Велика Британија објавуваат дека човек кој е во критична здравствена состојба откако бил изложен на непозната супстанција е наводниот поранешен руски шпион Сергеј Скрипал. Во 2006 година, Скрипал беше осуден во Русија за пренесување државни тајни во Велика Британија и осуден на 13 години затвор. Пензионираниот руски воен разузнавачки полковник, кој има 66 години, беше во Велика Британија по "шпионски замена" помеѓу САД и Русија во 2010 година.

Британската полиција испитува дали е сторено кривично дело, објави Би-Би-Си.

XS
SM
MD
LG