Достапни линкови

Конвојот со помош влезе во сириската енклава Гута


СИРИЈА - Камионите од Сириската Црвена полумесечина и хуманитарните партнери во Гута. 5 март 2018 година

Камиони со помош влегоа во сириската бунтовничка енклава источна Гута за првпат од средината на февруари. "На илјадници лица кои имаат потреба од помош , денешниот конвој со 46 камиони ќе им донесе одредено олеснување", објави Црвениот крст на Твитер.

"Помошта вклучува пакети за храна за 27.500 луѓе, торби за брашно и медицински материјали". Меѓутоа, хуманитарната канцеларија на ОН соопшти дека сириската влада не дозволила да се натоварат 70 отсто од здравствените резерви и дека нема да дозволат да бидат заменети со други предмети.

Во насилството во Гута, каде што околу 393.000 луѓе се заробени, загинаа повеќе од 600 цивили, откако владините сили и нивните сојузници ја интензивираа офанзивата во предградието на Дамаск од 18-ти февруари. Според активисти, денеска во бомбардирањето на опколената енклава загинале најмалку 45 цивили.

Во коментарите што беа емитувани вчера сирискиот претседател Башар ал-Асад рече дека неговите сили ќе продолжат со својата офанзива во Гута, и покрај континуираните меѓународни повици за нејзино завршување. Во меѓувреме, Белата куќа ја обвини Москва, која е главниот сојузник на Асад, за "брутално" соучество во цивилните жртви во регионот, велејќи дека руските авиони имале бомбашки мисии насочени кон енклавата, спротивно на прекинот на огнот на Обединетите нации.


XS
SM
MD
LG