Достапни линкови

СЈО со истрага за одливот на нелегални пари од Македонија


Обвинителката Катица Јанева

Обвинителката Катица Јанева денеска изјави дека СЈО истражува каде се одлеале нелегално стекнатите пари од буџетот и дали се уште во Македонија. За тоа кои држави се цел на истрагата за финансиски криминал таа ги посочи Чешка, Грција, Велика Британија и Холандија.

Јанева на свеченото отворање на проектот: „Заедно за одговорност: Поддршка на Специјалното јавно обвинителство на Македонија во зајакнувањето на неговите оперативни капацитети и капацитетите за меѓународна правна соработка“, порача и дека при крај е истрагата за проектот „Скопје 2014“. Таа изрази надеж дека наскоро ќе излезат со јавно обвинителска одлука за случајот.

XS
SM
MD
LG