Достапни линкови

Косово одбележува 20 години од смртта на командантот на ОВК Јашари


Претседателот на Косово Хашим Тачи на минатогодишното одбележување на смртта на Адем Јашари, 05.03.2017.

Со свечена седница на Собранието на Косово денеска почнува одбележувањето на 20 годишнината од смртта на командантот на поранешната Ослбодителна војска на Косово Адем Јашари и над 50 негови роднини. Покровител на одбележувањето е премиерот Рамуш Харадинај. Првиот час на сите основни и средни училишта на Косово ќе му бидат посветени на Јашари. Утре ќа бидат положени цвеќина на гробот на Јашари во Преказе. Годишнината ќе биде одбележана и во Скопје и во Тирана.

XS
SM
MD
LG