Достапни линкови

Шоигу: Американскиот противракетен штит е „чадор со дупки“


Елементите на противракетниот систем на НАТО кои се распоредени во Полска, Романија и на Аљаска се како „чадор со дупки“, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шоигу. Тој додаде дека дупките станале очигледни откако рускиот претсадател Владимир Путин денеска претстави ново нуклеарно оружје.

Шоигу додаде дека членките на НАТО се обиделе да ја вовлечат Русија во нова трка за вооружување, но дека новото оружје ќе помогне да се избегне таквото сценарио.

XS
SM
MD
LG