Достапни линкови

Авганистанските сили заробиле германски државјанин


Припадници на авганистанските безбедносни сили

Авганистанските безбедносни сили заробиле германски државјанин за време на неодамнешната рација во покраината Хелманд врз објект во кој постоело сомнеж дека талибанците произведуваат бомби.

Локалните власти соопштија дека мажот носел документи кои го идентификувале како државјанин на Германија и бил заробен заедно со уште двајца милитанти. Првичната истрага, според нив, покажува дека тој не бил затвореник на талибанците и дека учествувал во изработувањето на бомби. Германските власти не го коментираа настанот.

XS
SM
MD
LG