Достапни линкови

МОК ја укина забраната за олимпискиот комитет на Русија


Јужна Кореа. Спортисти од Русија на церемонијата на отворање на Зимските олимписки игри. 2018. Пјонгчанг

Меѓународниот олимписки комитет (МОК) ја укина суспензијата на рускиот олимписки комитет (РЦЦ), откако утврди дека ниту еден руски спортист не е позитивен на допинг на Зимските олимписки игри кои завршија во Јужна Кореја. Од ИОК денеска за Радио Слободна Европа изјавија дека сите финални допинг тестови од допинг спортската единица (ДФСУ) за руските спортисти на игрите во Пјонгјанг "се негативни". "Затоа суспензијата на рускиот олимписки комитет автоматски се укинува ", се наведува во соопштението. Членството на РК во МОК беше прекинато, а на Русија им беше забрането да учествува во игрите на Пјонгчанг како тим поради допинг прекршоци на Зимските олимписки игри во организација на Русија во Сочи во 2014 година. ИОК покани 169 руски спортисти да се натпреваруваат како независни во Пјеончанг под ознаката Олимписки спортисти од Русија (ОАР).

XS
SM
MD
LG