Достапни линкови

Гани ги повика талибанците заедно да го изградат Авганистан


Авганистанскиот претседател Ашраф Гани

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани предложи талибанците да бидат препознаени како легитимна политичка група како дел од процесот кој може да води до мировни преговори со цел да се стави крај на борбите кои траат повеќе од 16 години.

Гани го даде предлогот за време на конференцијата на земјите и организациите вклучени во таканаречениот процес Кабул кој треба да ја постави платформата за преговори со милитантите. Гани им порача на талибанците дека сега одлуката е во нивни раце, да го прифатат мирот, да седнат на преговарачката маса и да дозволат заедно да ја изградат земјата.

XS
SM
MD
LG