Достапни линкови

Прекршувања на примирјето во сирискиот источен регион Гута


Демолирани згради во источниот дел на Гута

Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон соопшти дека во првите два часа од стапување на сила на примирјето во бунтовничката енклава во источниот дел на Гута биле забележани бројни воздушни напади. Сириската војска ги негираше таквите тврдења.

Во меѓувреме руската војска и сириски медиуми јавија дека со ракети и минофрлачи била нападнат коридорот кој беше отворен за евакуација на цивили од регионот. Според рускиот генерал Виктор Панков, бунтовниците отвориле оган при што ниту еден од цивилите имал можност да замине. Фракција на бунтовниците во Гута негираше дека ги спречувала цивилите да заминат од енклавата.

XS
SM
MD
LG