Достапни линкови

ЗНМ го обвини кабинетот на Иванов за издавање безбедносни сертификати на новинари


Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани

Здружението на новинари на Македонија денеска изрази загриженост за информациите дека кабинетот на претседателот на државата Ѓорге Иванов на одредени новинари им понудил безбедносни сертификати во име на поголема транспарентност на институцијата. Според ЗНМ, таквиот чекор е обид за притисок и контрола врз медиумите.

Претседателот на ЗНМ Насер Селмани изјави дека најголем дел од новинарите што биле повикани, бланко го потпишале барањето без да имаат можност за правата и обврските на носителите на вакви сертификати. Тој го повика Иванов да им нареди на своите советници да го запрат издавањето на безбедносните сертификати на новинари, а тие што веќе ги добиле да се откажат од нив.

.

XS
SM
MD
LG