Достапни линкови

Јужна Кореја ги повика САД да ги намалат очекувањата од Северна Кореја


Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин

Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин изјави дека САД треба да ги намалат очекувањата од разговорите со Северна Кореја додека Пјонгјанг за возврат треба да покаже подготвеност за денуклеаризација.

Според него, важно е Северна Кореја и САД да ги започнат разговорите што побрзо. Пред завршната церемонија на зимските олимписки игри во Пјонгчанг, Мун се сретна со делегацијата на Северна Кореја, предводена од генералот Ким Јонг Чол.

XS
SM
MD
LG