Достапни линкови

СДСМ: Расипништвото на ВМРО-ДПМНЕ причина за предизвиците со пензиите


Пресс сала во седиштето на СДСМ

СДСМ денеска излезе со соопштение во кое реагира дека 11 годишното расипничко и криминално владеење на ВМРО-ДПМНЕ зад себе оставило пустош во економијата.

Претходно претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека зголемувањето на старосната граница за пензионирање е израз на неспособноста да се менаџира со јавните финансии.

Од СДСМ посочуваат дека токму неспособноста и криминалните политики на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски се причината за предизвиците со коишто денес се соочува Фондот за пензинско и инвалидско осигурување.

Во партиското соопштение се наведува дека граѓаните можат да бидат спокојни и се додава дека Владата предводена од СДСМ презема низа на мерки за санирање на штетите, стабилизација и одржливост на Фондот. На тој начин, зголемувањето на старосната граница за одење во пензија нема да биде потребна, посочуваат од СДСМ

XS
SM
MD
LG