Достапни линкови

СДСМ - Корупцијата е одлика на владеењето на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ


Седиштето на СДСМ.

Од СДСМ реагираат на видео обраќањето на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, во кое тој вели дека Македонија тоне во корупција. Од СДСМ велат дека корупцијата е одлика на владеењето на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата соопштуваат дека штетите од коруптивното владеење на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се санираат и дека се спроведуваат мерки за владеење на правото.

„Христијан Мицкоски ги брани криминалните политики на Никола Груевски коишто нанесоа огромна штета на државата и општеството и коишто граѓаните ги поразија. Последниот извештај на Транспаренси интернешенл се однесува на состојбите во 2017 година и ги рефлектира последиците на 10 годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ“, стои во соопштението на СДСМ.

Мицкоски во видео-обраќање рече дека сегашната власт нема преземено ниту еден чекот за сузбивање на корупцијата.

XS
SM
MD
LG